Samorząd nowej kadencji rozpoczął pracę

W poniedziałek 6 maja 2024 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Lipie w składzie wyłonionym w kwietniowych wyborach. Ślubowanie złożyła wybrana ponownie do pełnienia tej funkcji Wójt Gminy Lipie Bożena Wieloch oraz każdy z 15 radnych. Podczas sesji wybrano prezydium rady i ustalono skład komisji stałych.

Pierwsza sesja samorządu nowej kadencji, zgodnie z obowiązującymi zasadami, została zwołana przez komisarza wyborczego. Odbyła się ona w poniedziałek 6 maja w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu. Do momentu obsadzenia funkcji przewodniczącego rady sesję prowadził radny senior Krzysztof Szczepaniak. Zasadniczą część obrad poprzedziło wręczenie przez przedstawicieli Gminnej Komisji Wyborczej w Lipiu zaświadczeń o wyborze na radnych, a następnie złożenie ślubowania – równoznaczne z objęciem mandatu. Zaświadczenie o wyborze odebrała i ślubowanie złożyła również Wójt Gminy Lipie Bożena Wieloch.
Wyłoniona z grona radnych komisja skrutacyjna przeprowadziła następnie wybory Przewodniczącego Rady Gminy Lipie. Do funkcji tej zgłoszono jedną kandydaturę – radnej Ewy Kuc. W głosowaniu tajnym kandydatura ta uzyskała jednogłośne poparcie wszystkich 15 radnych. Nowo wybrana przewodnicząca przejęła następnie prowadzenie obrad sesji rady gminy.
Przed kontynuacją procedury wyłaniania prezydium rady głos zabrała wójt Bożena Wieloch, która złożyła serdeczne podziękowania Zbigniewowi Bystrzykowskiemu – za wieloletnie pełnienie funkcji przewodniczącego rady gminy w sposób godny naśladowania. Jak podkreśliła wójt gminy, podczas pełnienia swego mandatu były przewodniczący wykazywał się zdolnością do zawierania kompromisów, dyktowaną troską o dobro i najlepiej rozumiany interes wszystkich mieszkańców gminy. Przewodniczący Bystrzykowski z niekrytym wzruszeniem wyraził wdzięczność za bardzo pozytywną ocenę jego samorządowej służby na rzecz gminy.
Na stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego rady gminy zgłoszono jedną kandydaturę – radnego Mariusza Widery. W głosowaniu tajnym kandydat uzyskał poparcie 14 radnych, co zapewniło mu objęcie funkcji. Z kolei w głosowaniu na stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: radnego Krzysztofa Szczepaniaka i radnego Waldemara Trochy. W głosowaniu tajnym stosunkiem głosów 11 do 4 na funkcję tę wybrany został Krzysztof Szczepaniak.
Podsumowując: decyzją radnych funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Lipie pełni obecnie Ewa Kuc, funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Mariusz Widera, a drugiego wiceprzewodniczącego – Krzysztof Szczepaniak.
Następnie rada gminy zajęła się ustaleniem składu komisji stałych. W wyniku podjętych uchwał aktualnie pracują one w następującym składzie:
Komisja Rewizyjna – przewodniczący: Jacek Majchrzak, zastępca przewodniczącego: Mateusz Woźniak, członkowie: Stanisław Kołodziej, Janusz Mączka, Waldemar Trocha.
Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów oraz Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego – przewodniczący: Janusz Mączka, zastępca przewodniczącego: Stanisław Kołodziej, członkowie: Renata Krawczyk, Krzysztof Szczepaniak, Mariusz Widera, Mateusz Woźniak.
Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej – przewodnicząca: Alicja Podgórska, zastępca przewodniczącej: Renata Krawczyk, członkowie: Marek Dulewski, Monika Gworys, Jacek Jeziorski, Waldemar Trocha.
Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska – przewodniczący: Jacek Jeziorski, zastępca przewodniczącego: Alicja Podgórska, członkowie: Marek Dulewski, Renata Kocot, Krzysztof Szczepaniak, Stanisław Wieczorek.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji – przewodniczący: Stanisław Wieczorek, członkowie: Monika Gworys, Renata Kocot.
Po podjęciu decyzji dotyczących obsady funkcji w radzie gminy i składu jej komisji stałych głos zabrała wójt Bożena Wieloch. Wójt Gminy Lipie przedstawiła zarys zamierzeń i wyzwań dla samorządu w okresie rozpoczynającej się kadencji, podkreślając, że jest on zbieżny z programem, który przedstawiła przed wyborami i który zyskał znaczące poparcie większości głosujących w wyborach mieszkańców. Wójt zaznaczyła, że żyjemy w czasach, gdy okoliczności zewnętrzne, w tym międzynarodowe, mogą nieoczekiwanie wpłynąć na możliwość realizowania planów rozwoju gminy w następnych pięciu latach. Jednocześnie fakt istnienia takiego zagrożenia stawia na pierwszym miejscu potrzebę zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa w szeroko rozumianym zakresie. Z drugiej strony potencjalne zagrożenia nie powinny jednak powstrzymywać działań na rzecz stałego rozwoju gminy i dalszej poprawy warunków życia jej mieszkańców. W tym zakresie wójt wskazała sześć głównych obszarów działań, podkreślając jednocześnie, że podstawą ich realizacji musi być właściwie prowadzona gospodarka finansowa gminy, oparta o prowadzenie inwestycji z wykorzystaniem środków zewnętrznych i zachowywanie środków własnych na niezbędny do pozyskania dotacji wkład własny gminy. Bogate w treść wystąpienie programowe Wójt Gminy Lipie dostępne jest w ramach zapisu wideo sesji rady gminy (od momentu 1:53:40 na nagraniu dostępnym na profilu gminy Lipie na Facebooku).
Ostatnią część sesji zajęły sprawy bieżące, w tym zgłaszane sołtysów wnioski i pytania.

Autor: 

Jarosław Jędrysiak