w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Narodowe Święto Niepodległości

Z72 3467104. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości zgromadziła mieszkańców gminy Lipie w niedzielne popołudnie, 6 listopada br., na uroczystej akademii, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

 

Ta podniosła, a zarazem głęboko patriotyczna uroczystość, rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Wójt Gminy Lipie.

DSC 7208

Gospodarz gminy podkreśliła w swoim wystąpieniu, że 11 – ty listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień, w którym ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Zwróciła jednocześnie uwagę, że to data symboliczna, bo uwolnienie się spod władzy obcych państw nie nastąpiło w ciągu jednego dnia i związane było z wydarzeniami wykraczającymi poza tę datę i granice ziem polskich. Jednocześnie, nawiązując do walk obronnych toczących się w Ukrainie, wskazała na bohaterstwo i ofiarę krwi naszych przodków, którzy walczyli o to, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce: - Dziś znów żyjemy w czasach nieoczekiwanie niespokojnych, choć teraz w ojczyźnie niepodległej. Długo cieszyliśmy się względnym spokojem i dobrobytem, jakiego nie znały żadne pokolenia rodaków żyjące przed nami. Nasz „złoty wiek” skończył się teraz – raptownie, nieoczekiwanie, na naszych oczach. Pandemia, kryzys, wojna. Gdy dziadkowie i pradziadkowie życzyli nam, byśmy nigdy nie doświadczyli wojny – nie wyobrażaliśmy sobie nawet, że takie ryzyko istnieje. Myśleliśmy, że w XXI wieku świat jest już inny, czasy nowoczesne, a ludziom zupełnie już nie w głowie wywoływanie wojen. Myliliśmy się. Jak mylą się dobrzy ludzie, wierząc do końca przed każdą wojną, że ludzi dobrej woli jest więcej – i że wojna nie wybuchnie. [...]

Dziś, gdy bardzo wyraźnie dostrzegamy, że niepodległość niekoniecznie jest dana raz na zawsze, czego życzyć współczesnej Rzeczpospolitej i wszystkim nam w dniu, gdy świętujemy radość z niepodległości odzyskanej 104 lata temu? Musimy zastanowić się, jak kontynuować dzieło naszych przodków. Jeżeli chcemy zachować nasze szanse na szczęśliwą przyszłość, musimy nie tylko uczestniczyć w świątecznych akademiach na cześć rocznicy odbudowy naszego państwa po wieku zaborów. Musimy też realnie i na co dzień trwać w trosce o kluczowe dobro wspólne, jakim dla każdego narodu w całości i dla każdej świadomej ludzkiej jednostki jest niepodległość. […] Życzmy sobie takich elit politycznych, dla których dobro całego narodu jest najważniejsze - jest najwyższą wartością. Takiej służby narodowi, jaką okazali dalecy przodkowie z XIX wieku. Troki o los każdego z naszych obywateli i gotowości do poświęcenia i pracy na rzecz jego poprawy, jak to czynili dawni propagatorzy pracy organicznej. Prawdziwa niepodległość kraju powinna dawać jego mieszkańcom tę – jak można by powiedzieć – „niepodległość myśli”. Mieści się w tym niezależność osobista, swoboda działania i rozporządzania sobą. To także obszar wolności sumienia i poglądów, to prawo podejmowania decyzji za siebie, we własnym imieniu, w poczuciu swobody działania. Mając w pamięci poświęcenie poprzednich pokoleń Polaków, kochajmy mądrze naszą Ojczyznę. […] - mówiła gospodarz gminy.

Wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę oraz potrzeby dbałości o spokój i pokój ojczyzny, były również wypowiedzi zaproszonych gości. Zarówno Stanisław Gmitruk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, jak i Henryk Kiepura, Starosta Kłobucki, nawiązując do walk o obronnych, w tym agresji sowieckiej Rosji z 1920 roku, podkreślili, że dzięki współpracy wszystkich sił politycznych, wielkiej mobilizacji polskiego narodu, w tym tych, którzy od wieków „Żywią i bronią”, dziś – w 2022 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu, możemy dumnie i z radością śpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Z72 3479

DSC 7211 2

Niedzielne obchody miały bogatą oprawę artystyczną. Jako pierwsza licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowała się grająca na klarnecie Kamila Dmytrykiw. Młoda artystka, która swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestrze Dętej GOK w Lipiu, a dziś występuje na scenach krajowych i międzynarodowych, wykonała utwór Piazzolla Tango Etude.

DSC 7229

W części artystycznej widzowie mogli podziwiać również patriotyczny repertuar chóru GOK w Lipiu, działającego pod kierunkiem Rafała Krawczyka oraz Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Łukasza Kędziory. Gromkie brawa otrzymała także sekcja wokalno-teatralna. Najmłodsi uczestnicy zajęć GOK w Lipiu zaprezentowali się publiczności m.in. w wierszu Władysława Bełzy pod tytułem Kto Ty jesteś, Polak mały.

DSC 9414

Z72 3428

 

Z72 3498

DSC 7248

Gminne obchody Święta Niepodległości już po raz kolejny stały się okazją do wręczenia wyróżnień Wójta Gminy Lipie. Statuetki, będące wyrazem uznania dla osób i instytucji zaangażowanych w działalność na rzecz gminy, odebrało w tym roku sześć osób.

W kategorii promocja gminy - za odkrywanie, propagowanie i utrwalanie lokalnej historii -wyróżnienie otrzymał pan Jarosław Jędrysiak, znawca i miłośnik dziejów gminy Lipie. Pan Jarosław jest autorem wielu publikacji książkowych oraz artykułów naukowych i prasowych o tej właśnie tematyce. Co istotne, efekty pracy pana Jarosława nie tylko wzbogacają domowe biblioteczki w całej naszej gminie, ale rozsławiają lokalną historię na cały kraj.

Z72 3537

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała pani Alicja Podgórska, propagatorka lokalnego dziedzictwa kulinarnego - potraw i specjałów, które kiedyś królowały na naszych stołach i do dziś zachwycają smakiem ze względu na jakość naturalnych składników i sposób wykonania. Pasja, którą pani Alicja pielęgnuje od lat, przyniosła jej wiele nagród, w tym takie, dzięki którym nasze tradycyjne lokalne potrawy stały się znane nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju.

Z72 3545

W kategorii promocja i rozwój gminy poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, statuetkę przyznano firmie Vitroszlif z Częstochowy, w imieniu której wyróżnienie odebrał jej współwłaściciel, pan Eugeniusz Ziental. Firma, której głównym profilem działalności jest produkcja szyb zespolonych, okien i drzwi, nagrodę otrzymała za wkład gospodarczy  w rozwój gminy poprzez budowę osiedla domów jednorodzinnych w Wapienniku.Realizacja inwestycji trwa od 2017 roku. Obecnie wybudowanych jest już 19 domów, 4 są w trakcie budowy, a 13już zamieszkałych. Osiedle słoneczne, bo taka jest jego nazwa, docelowo składać się będzie z 24 budynków zlokalizowanych na działkach o powierzchni od 1250 do 1620 arów.

Z72 3550

Drugim podmiotem wyróżnionym we wspomnianej kategorii było Ranczo Zagata. Obiekt, którego oficjalne otwarcie odbyło się w czerwcu br., to doskonałe miejsce rodzinnego wypoczynku. Leśne zacisze, malowniczy staw, szeroka oferta atrakcji na świeżym powietrzu oraz klimat dawnej polskiej wsi gwarantują tutaj niezwykłą atmosferę. Ranczo cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców naszej gminy. Zagatę odwiedza bowiem wielu turystów, co jest doskonałą okazją do szerszego poznania całej gminy Lipie.

Z72 3558

Podczas niedzielnych obchodów przyznano również wyróżnienia specjalne, które trafiły do rąk dwóch młodych i niezwykle utalentowanych mieszkanek naszej gminy. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki statuetkę otrzymała pani Kamila Dmytrykiw. Pani Kamila w wieku 10 lat rozpoczęła naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Muzyczną edukację kontynuowała na równoległych studiach pierwszego stopnia na Uniwersytecie Ostrawskim oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym w bieżącym rozpoczęła studia muzyczne drugiego stopnia. Ta młoda i utalentowana klarnecistka jest laureatką blisko 30 konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, a swoimi występami uświetnia wiele wydarzeń organizowanych w Polsce i poza granicami naszego kraju.

Z72 3564

Kolejne wyróżnienie specjalne - za promocję gminy poprzez osiąganie wysokich wyników w nauce - otrzymała Oliwia Leszczyna. Oliwia jest osobą o wielu talentach, które wytrwale rozwija. Praca i nieprzeciętna wiedza przyniosła naszej mieszkance wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Geologicznej Okawango Uniwersytetu Warszawskiego, tytuł laureata w XV Ogólnopolskiej Olimpiadzie AGH z geografii z elementami geologii, tytuł finalisty X Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego czy tytuł Finalisty i Nagroda Specjalna w Międzynarodowym Konkursie Enhance girls in STEM. Warto podkreślić, że dzięki udziałowi we wspominanych konkursach, będąc w II klasie liceum Oliwia, była już posiadaczką dwóch indeksów na uczelnie wyższe – Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Z72 3574

Podczas niedzielnych uroczystość, już po raz dziesiąty, wręczono stypendia Wójta Gminy Lipie. Wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych o tzw. trójstopniowej organizacji otrzymało 76 uczniów uczęszczających do szkół podstawowych. Rodzicom, którzy nie kryli radości z osiągnięć swoich pociech, wręczono listy gratulacyjne.

Jako pierwsze wręczone zostały stypendia za wysokie wyniki w nauce. Nagrody te otrzymało 72 uczniów.

W kategorii klas IV- VI:

ZSP – Lindowie

 1. Miłosz Belowski
 2. Szymon Dębiec
 3. Natalia Dziubała
 4. Oliwia Dyluś
 5. Roksana Komorowska
 6. Filip Kozłowski
 7. Amanda Krzejszczak
 8. Adam Kucharzyk
 9. Piotr Łyźniak
 10. Tobiasz Machoński
 11. Amelia Maciuk
 12. Anna Randak

Z72 3578

ZSP w Lipiu

 1. Tymoteusz Biś
 2. Maja Bogacz
 3. Piotr Dądela
 4. Maja Kilan
 5. Zofia Kuc
 6. Bartosz Komorowski
 7. Natalia Lipartowska
 8. Zuzanna Łosik
 9. Amelia Macherzyńska
 10. Jakub Macoch
 11. Oliwia Matyja
 12. Paulina Mrugacz
 13. Szymon Osiewacz
 14. Julia Pilarz
 15. Michał Sośniak
 16. Karolina Szpora-Jedlińska
 17. Adam Wester
 18. Julia Wilk

Z72 3583

ZSP w Parzymiechach

 1. Mateusz Bęben
 2. Tymoteusz Bęben
 3. Szymon Chrzan
 4. Konstancja Drab
 5. Zofia Drab
 6. Anna Gizler
 7. Szymon Jeziorski
 8. Tobiasz Krajewski
 9. Lena Krzak
 10. Vanessa Krzak
 11. Mikołaj Ladra
 12. Zuzanna Ladra
 13. Rafał Maciejewski
 14. Amelia Nicpoń
 15. Dominik Orzełek
 16. Anna Pietrzyca
 17. Adam Remin
 18. Błażej Sobera
 19. Wiktoria Szymczykowska
 20. Amelia Trojak

Z72 3592

SP w Rębielicach Szlacheckich

 1. Zofia Kocot
 2. Oliwia

Z72 3597

W kategorii klas VII-VIII

ZSP – Lindowie

 1. Oliwia August
 2. Lena Krzejszczak

ZSP w Lipiu

 1. Cybińska Julia
 2. Dądela Maja
 3. Gajek Amelia
 4. Gancarek Szymon
 5. Karbowski Tomasz
 6. Kilan Oliwia
 7. Komorowska Marta
 8. Kotala Zuzanna
 9. Kubicki Szymon
 10. Pawełoszek Oliwier
 11. Pietrzak Aleksandra
 12. Sitek Julia
 13. Warzycha Weronika

ZSP w Parzymiechach

 1. Dominika Bystrzykowska
 2. Karolina Leszczyk
 3. Magdalena Słomian
 4. Błażej Wydmuch

SP w Rębielicach Szlacheckich

 1. Natalię Blabuś

Z72 3604

W dalszej kolejności wręczano stypendia uczniom, którzy w ubiegłym roku szkolnym wyróżnili się wybitnymi osiągnięciami w konkursach i olimpiadach przedmiotowych i wiedzowych o zasięgu wojewódzkim, okręgowym i ogólnopolskim, a także wysokimi wynikami w nauce. Otrzymali je:

 

 1. Adam Komorowski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu)
 2. Kamil Leszczyński (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu)
 3. Mateusz Trojak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu)
 4. Julia Konopka (Szkoła Podstawowa w Rębielicach Szlacheckich)

 Z72 3611

Zapraszamy do obejrzenia bezpośredniej transmisji z wydarzenia na https://pl-pl.facebook.com/lipie.gmina/