w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest 27 maja. Został uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku z okazji 10. rocznicy wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które przeprowadzono w 1990 roku. Były to pierwsze w pełni demokratyczne i pierwsze w pełni wolne wybory po II wojnie światowej.

Idea odbudowy autentycznego samorządu w Polsce i utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku. W odrodzonym kraju rozpoczął się wtedy proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli - wspólnotom terytorialnym. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiając święto samorządu terytorialnego wyraził uznanie i szacunek wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego powstania i działalności. Do tego grona należą m.in. radni, wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast, starostowie i marszałkowie, pracownicy samorządowi oraz członkowie związków i stowarzyszeń samorządowych.

Obecnie samorządy zajmują bardzo ważną rolę w ustroju i systemie administracyjnym naszego kraju, organizując politykę rozwoju regionalnego oraz odpowiadając na potrzeby społeczności lokalnych, a także reprezentując je w Sejmie oraz Senacie. Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.

dzien samorzadu