w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Pyrak   

Koronawirus – złagodzenie części zakazów

Od 20 kwietnia zostały zniesione niektóre ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Jest to pierwszy z czterech zaplanowanych przez rząd etapów łagodzenia zastosowanych obostrzeń. Kolejne zmiany będą wprowadzane stopniowo, w zależności od dynamiki zachorowań.

Nowe zasady w handlu i usługach

Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas lub punktów płatniczych oraz liczby 4, natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Dozwolone przemieszczanie się w celach rekreacyjnych

Kolejne złagodzenie zakazów dotyczy przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Można spacerować, biegać czy jeździć na rowerze bez konieczności wykazywania związku tej aktywności z tzw. potrzebami życia codziennego. Dozwolone jest korzystanie z terenów zieleni takich jak parki, zieleńce, promenady, lasy, itp., z wyłączeniem placów zabaw, które nadal pozostają zamknięte. Przebywając na zewnątrz należy również pamiętać o zasłonięciu twarzy oraz zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego (minimum 2 m). Dodatkowo nadal obowiązuje zakaz gromadzenia się osób z wyjątkiem spotkań z najbliższymi, dlatego nie należy organizować w plenerze pikników czy spotkań ze znajomymi.

W kościele 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W budynku na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni (oprócz osób sprawujących kult religijny). Podczas pogrzebu na cmentarzu będzie mogło przebywać nie więcej niż 50 uczestników, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób z obsługi zakładu pogrzebowego.

Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych oraz zasłaniać usta i nos.

W dalszym ciągu obowiązują takie zasady bezpieczeństwa jak:

  • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych osób (za wyjątkiem osób sprawujących opiekę nad dzieckiem do ukończenia 13 roku życia, osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie);
  • zakaz gromadzenia się osób spoza kręgu najbliższych w celach innych niż wykonywanie czynności zawodowych lub zadań służbowych;
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych;
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe;
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu);
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.