w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Wester   

Podsumowanie programu ,,Być jak Ignacy”- Zostań bohaterem nauki”

DSC02151W roku szkolnym 2018/2019 Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do ogólnopolskiego programu „Być jak Ignacy”, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG, od wielu lat wspierająca działania propagujące naukę, edukację i historię techniki. Tytuł projektu nawiązuje do sylwetki Ignacego Łukasiewicza, znanego wszystkim polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, który wynalazł lampę naftową i uchodzi za pioniera przemysłu naftowego w Europie. Trudno nie wspomnieć również i o tym, że Ignacy Łukasiewicz interesował się fizyką i chemią oraz był aktywnym działaczem niepodległościowym.  

Cele naszego programu to:

  • Samodzielne odkrywanie zasad rządzących nauką, poprzez eksperymentowanie i doświadczanie
  • Poznanie sylwetek wielkich polskich naukowców np.: Jana Szczepanika, Mariana Rejewskiego, Kazimierza Funka, Henryka Magnuskiego
  • Nawiązanie kontaktów z instytucjami zajmującymi się nauką i techniką
  • Promowanie polskich naukowców Zorganizowanie promocji polskiej nauki w środowisku lokalnym
  • Wzmacnianie postaw patriotycznych i poszanowanie dziedzictwa naukowego i kulturowego Polski.

W ramach działań projektowych realizowanych od listopada 2018r. w szkole zostało powołane koło naukowe „Metlerki”, do którego należą uczniowie klasy VI. Na zajęciach młodzi ludzie w innowacyjny i aktywny sposób zgłębiają tajniki wiedzy matematyczno-przyrodniczej, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Jednocześnie mają również możliwość samodzielnego odkrywania zasad rządzących nauką, eksperymentowania i doświadczania.

W marcu 2019r. w ZSP w Parzymiechach został zorganizowany Wiosenny Festiwal Nauki- Dzień z Nowoczesną Technologią”, w organizację którego włączyło się wiele instytucji i organizacji, m.in. Powiatowa Komenda Policji w Kłobucku. Podczas warsztatów prowadzonych przez mundurowych uczniowie dowiedzieli się, na czym polega codzienna służba stróżów prawa oraz jak pracuje policjant rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Ponadto bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie technika kryminalistyki, który szczegółowo i wnikliwie opowiedział o arkanach swojej pracy. Szkoła Językowa Greenschool z Kłobucka przeprowadziła warsztaty zatytułowane „Językowe potyczki”. Firma edukacyjna EDUBOS MARIUSZ BOSIAK z Działoszyna przeprowadziła zajęcia warsztatowe z robotyki. Podczas festiwalu zajęcia dla uczniów całej szkoły i przedszkolaków prowadziła także firma Roboty i Spółka z Warszawy. Podczas tych zajęć uczniowie mogli zapoznać się z kuchnią molekularną oraz wirtualną rzeczywistością. Wśród licznych atrakcji swoje miejsce znalazły również zajęcia przygotowane przez koło naukowe ,,Metlerki”, takie jak gra terenowa w aplikacji Actionbound, zajęcia „Młody chemik” prowadzone przez nauczyciela przyrody, p. Renatę Krawczyk, zajęcia plastyczne „Mokro w mokrym” przygotowane przez nauczyciela plastyki p. Urszulę Szalę oraz zajęcia z Lofi robotami i długopisami 3D przeprowadzone przez p. Agatę Wester i p. Aleksandrę Strelczonek. Z kolei p. Jolanta Węzik – dyrektor ZSP w Parzymiechach, wprowadziła uczniów w niezwykły świat ozobotów i kodów QR. Największą atrakcją ,,Dnia z Nowoczesną Technologią” okazał się 15 metrowy tor sprawnościowy.

W kwietniu uczniowie zorganizowali wystawę zatytułowaną „Jak zmieniał się świat techniki na przestrzeni lat”. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród społeczności szkolnej, ale również licznie przybyłych rodziców. Zwiedzający wystawę mogli podziwiać m.in. pierwsze telefony komórkowe i stacjonarne, które służyły tylko na poczcie, telewizory teleskopowe, gry komputerowe, maszyny do pisania i wiele innych ciekawych przedmiotów, z których już dziś nie korzystamy. Podsumowaniem spotkania był film prezentujący działalność koła naukowego oraz „zdrowy” poczęstunek składający się głównie z sałatek owocowo-warzywnych, pełnych witamin, z których pan Funk byłby na pewno zadowolony. Zarówno uczniowie, jak i rodzice byli bardzo usatysfakcjonowani udziałem w spotkaniu.

W ramach działań projektowych uczniowie przygotowali również wystawę biograficzną dotyczącą wybitnych naukowców. Ich sylwetki
i osiągnięcia można było zobaczyć na szkolnych korytarzach.

Uczniowie, w myśl powiedzenia Cudze chwalicie swego nie znacie, poszukiwalizaś naukowców w naszym regionie, nawiązując współpracę ze Stowarzyszeniem im. Ks. B. Metlera. Dzięki temu poznali postać wybitnego naukowca i astronoma, który w latach 1935-1939 przebywał w Parzymiechach i w pierwszych dniach wojny zginął śmiercią męczeńską.

Ciekawą formą zdobywania wiedzy i poznawania świata okazała się wideokonferencja ze studentką Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, panią Barbarą Raciniewską. Uczestnicy koła naukowego wysłuchali prelekcji na temat pionierów informatyki.

Nieodzowną pomocą w zdobywaniu wiedzy okazała się również współpraca z ZHP Hufiec Kłobuck i naszą 14 Parzymieską Drużyną Harcerską ”Sokoliki” oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Parzymiechach, którzy pomogli nam przybliżyć postacie wybitnych naukowców m.in. Mariana Rejewskiego i Henryka Magnuskiego.

Członkowie koła, pochłonięci zgłębianiem tajników nauki i wynalazków, przeprowadzili zajęcia dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych pt. „Co to jest wynalazek” oraz ogłosili konkurs „Mój pomysł na wynalazek”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wśród prac mogliśmy zobaczyć np. robota wiążącego buty, robota oczyszczającego powietrze i wiele innych ciekawych wynalazków. Prace te zaprezentowane zostały podczas wystawy, a zwycięzcy nagrodzeni w dniu zajęć warsztatowych ”Przedszkolaki vs. Funk”. Ponadto nasi najmłodsi uczniowie projektowali swoje pomysły na wynalazki w programach graficznych, wykorzystując różne aplikacje w monitorze interaktywnym, komputerze i tablecie.

Uczestnicy projektu próbowali swoich sił w stworzeniu własnego wynalazku, choć nie było to łatwe. Uczeń kl VI. Kacper Spaczyński z pomoca swojego taty wykonał cewkę Tesli oraz ramię robota- chwytaka Zasady działania robota przedstawił podczas spotkania z rodzicami. Jesteśmy dumni, że nasz uczeń jest pasjonatem nauki i mamy nadzieję, że w przyszłości zostanie sławnym naukowcem.

Współpraca z rodzicami w trakcie realizacji programu przerosła nasze oczekiwania. Włączyli się w nią bowiem nie tylko rodzice uczniów biorących bezpośredni udział w projekcie. W tym miejscu chcemy podziękować rodzicom za poświęcenie i zaangażowanie oraz pomoc w organizacji wystawy i zajęć warsztatowych, a także za wzięcie udziału w sondzie pt. „Jaki wynalazek ułatwiłby Ci pracę?”.

Członkowie koła naukowego zafascynowani sylwetkami poznanych naukowców postanowili przygotować pracę konkursową związaną z Kazimierzem Funkiem. W tym celu zorganizowali zajęcia warsztatowe zatytułowane ”Przedszkolaki vs. Funk” , na które zaprosili grupę Biedronki z rodzicami, wychowawcami oraz pielęgniarkę, p. Elżbietę Kasprzak. W tym dniu przygotowali moc atrakcji związanych z odkrywcą witaminy B1, zaprosili do obejrzenia przedstawienia poświęconego postaci pana Funka, który w zabawny sposób opowiadał sam o sobie. Razem z rodzicami stworzyli model chemiczny witaminyB1, próbowali sił w przeprowadzeniu eksperymentów np. wulkan. Wspólnie zadbali o aktywność ruchową poprzez tańce oraz brali udział w konkursie Mistrz cytrynowy. Koło naukowe przygotowało również gazetkę Gdzie szukać witamin? oraz przedstawienie teatralne pt. Rzepka na motywach utworu Juliana Tuwima. Spotkanie zwieńczył tort witaminowy.

Uczestnicy projektu biorą także udział w ogólnopolskiej rywalizacji o tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, korzystając przy tym ze specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych na platformie internetowej byćjakignacy.pl, udostępnionych przez fundację PGNiG, m.in. komiksów, scenariuszy zajęć i filmów. Mamy nadzieję, że nasze pomysły i działania zainspirują kolejne pokolenia do poznawania sylwetek i dokonań największych polskich naukowców i wynalazców, co pozwoli lepiej docenić potencjał wiedzy i nauki. Zapraszamy na stronę naszego padletu, https://pl.padlet.com/wester_agata/ogl8u1hl9yrb, na której znajduje się dokładna relacja ze wszystkich przeprowadzonych przez nas działań.