w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych   

Koncertowy orszak Trzech Króli w Lindowie

  DSC06143Koncerty noworoczne Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej GOK w Lipiu mają już wieloletnią tradycję. Siódmy odbył się w niedzielne święto Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym w Lindowie i stanowił prawdziwe muzyczne preludium do lokalnego orszaku Trzech Króli.

Pozostajemy jeszcze wniepowtarzalnym klimacie Świąt Bożego Narodzenia, który chyba najpiękniej oddają kolędy. Tradycja chrześcijańska podaje, że jako pierwszy tworzył je i śpiewał św. Franciszek z Asyżu. A chociaż od tej pory minęło osiem stuleci, nadal są chętnie grane i śpiewane. Nie mogło ich zabraknąć również w repertuarze lipskiej orkiestry, która pod dyrekcją kapelmistrza, Łukasza Kędziory, wykonała w Lindowie pochodzącą z XV w. najstarszą polską kolędę – Anioł pasterzom mówił, radosne Przybieżeli do Betlejemoraz pełne dynamiki Triumfy króla niebieskiego.

Jednak Koncert Noworoczny to nie tylko muzyka sakralna, ale również świecka. Swoistą dedykacją dla patronów dnia, czyli biblijnych Mędrców ze Wschodu, był pełen orientalnych odniesień Arabski taniec. Później zdecydowanie dominowała już muzyka filmowa. Uczestnicy koncertu z przyjemnością wysłuchali zbioru najważniejszych tematów muzycznych z takich kinowych przebojów jak: Indiana Jones, Władca pierścieni czy Piraci z Karaibów. Młodzi muzycy z Lipia nie zapomnieli również o swoich najmłodszych słuchaczach. Specjalnie dla nich przygotowali fragmenty ścieżek dźwiękowych z bardzo lubianych, nie tylko przez dzieci, animowanych bajek: Ekspres polarny, Rudolf – czerwononosy renifer oraz Bałwanek Frosty.

Po wysłuchaniu koncertu monarchowie, jak na koronowane głowy przystało, zajęli miejsca w pięknej bryczce, zaprzężonej w czarne, odświętnie „ubrane” rumaki. Również dzieci chętnie skorzystały z takiej możliwości, ale trzeba przyznać, że większość królewskiej karawany stanowiły jednak konie mechaniczne. Orszakowi towarzyszyły barwne sztandary, muzyka janczarów, głośne okrzyki na cześć monarchów i Świętej Rodziny oraz śpiew kolęd z obowiązkową w tym dniu kolędą Mędrcy świata na czele.Tylko najbardziej zdeterminowani, bo droga była dość śliska, zdecydowali się na radosną i pieszą wędrówkę wraz z proboszczem, ks. Jackiem Marcińcem, do remizy OSP w Lindowie. Tam czekała na wszystkich gorąca herbata, słodkie ciasteczka, a także niespodzianka w postaci artystów z Łodzi, którzy zaprezentowali uczestnikom orszaku piękną bajkę z choinką i prezentami w tle - Dziadek do orzechów. Przedstawienie miało charakter interaktywny, więc widzowie, niezależnie od wieku, wspaniale bawili się z sympatycznymi aktorami.                

Aliance, tytuł marszukończącego Koncert Noworoczny w Lindowie, w dosłownym tłumaczeniu oznacza sojusz i może stanowić pochwałę wspólnego działania. A takiego z pewnością wymaga zarówno gra w orkiestrze jak i przygotowanie orszaku Trzech Króli. Nie jest to łatwe, ale wspaniałe efekty pracy dla wspólnego dobra, jakie można było zobaczyć 6 stycznia 2019 r. w Lindowie, z pewnością zasługują na uznanie i zachęcają, aby je nie tylko podziwiać, ale i wspierać.