w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia, Jolanta Cyprych   

Nasze biało – czerwone dni

dsc 0267Uroczystości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie odbyły się 10 i 11 listopada 2018 roku w gminie Lipie, miały charakter podniosły i wypełniony patriotyczną symboliką.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy naszej gminy spotkali się Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu, by obejrzeć program artystyczny przygotowany przez sekcje GOK w Lipiu oraz dzieci i młodzież szkolną. Podczas uroczystości wręczone zostały również stypendia Wójta Gminy Lipie.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego przez chór GOK w Lipiu, głos zabrała wójt gminy Lipie, Bożena Wieloch - Sto lat temu zakończyła się niezwykle długa droga wyzwalania naszej Ojczyzny spod jarzma ucisku państw zaborczych. Polska ponownie pojawiła się nie tylko na mapach świata i Europy, ale także
w urzędach, szkołach, na ulicach dużych miast i w codziennym życiu małych wiosek. Wolną Polskę witano radośnie. Witano z nadzieją i wiarą na lepszą przyszłość...Wolność, dana nam wraz końcem I wojny światowej, przeszła ciężką próbę podczas okupacji niemieckiej i trudnych lat powojennych w komunistycznym reżimie. Jako naród wyszliśmy z podniesionym czołem z historycznych zawirowań. Dziś nie musimy przelewać krwi za nasz kraj i ginąć w walce, jednak świętując stulecie tego niezwykłego wydarzenia, powinniśmy zastanowić się, czym jest dla nas patriotyzm. To niewątpliwie postawa obywatelska i wspólne działania na rzecz społeczeństwa, to dobra praca i nauka, ale także dbałość o środowisko naturalne... Kochajmy mądrze naszą Ojczyznę. Pamiętajmy, że Polska jest w nas, w naszych sercach i czynach...

Część artystyczna rozpoczęła się tanecznym pokazem krakowiaka w wykonaniu przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu. Następnie dzieci i młodzież z sekcji GOK w Lipiu zaprezentowały widzom przedstawienie opisujące losy Polski podczas 123–letniej drogi do wolności. Na scenie pojawiły się historyczne postacie - marszałka Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy Pierwszej Kompani Kadrowej. Ukazano również walkę o wolność w codziennym życiu - w szkołach, kościołach i polskich domach. Występom młodych artystów towarzyszyły pieśni w wykonaniu chóru GOK w Lipiu i solistów sekcji wokalnej. Dziewczęta ze szkoły Podstawowej Rębielicach Szlacheckich zaprezentowały niezwykłe malowniczy, „biało-czerwony” taniec z flagami.

W drugiej części sobotniej uroczystości wręczono stypendia Wójta Gminy Lipie. Są to wyróżnienia przyznawane corocznie od 2012 roku, tradycyjnie już podczas obchodów Święta Niepodległości. Otrzymują je uczniowie z terenu gminy Lipie za wyjątkowe osiągnięcia w nauce, dziedzinie artystycznej i sporcie. W tym roku przyznano 66 stypendiów.

W kategorii szkół podstawowych wyróżnienia otrzymali: za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych -Piotr Świerzy, Mateusz Kasprzak, Jakub Antoniak, Izabela Mazik, Jakub Krystek, Dominika Bystrzykowska, Paweł Myczkowski, Kinga Gaj, Amelia Sykuła, Maja Leszczyna, Piotr Rutka, Karolina Ladra, Martyna Brzózka, Kacper Spaczyński, Kacper Konieczny, Piotr Myczkowski, Jakub Maciołek, Aleksandra Niezgoda, Klaudia Semik, Julianna Kukuła, Zuzanna Oziębała, Julia Grądys, Daniel Gniła, Jakub Ptak; za osiągnięcia w sporcie - Oliwia Leszczyna, Szymon Osiewacz, Maria Cer, Piotr Kocot; za osiągnięcia w konkursach artystycznych - Jakub Ferdyn, Tomasz Płomiński, Wiktoria Drab, Amelia Cieśla, Amelia Nicpoń, Kacper Grądys, Oskar Skowronek, Tobiasz Kucharzyk, Oliwia Walas, Filip Kozłowski, Katarzyna Ceglarek, Marcin Malec, Julia Eksner, Sylwia Tasarz, Alicja Sieja, Wiktoria Szopa, Amelia Kot, Emilia Widera.

W kategorii gimnazjum wyróżnieni zostali: za osiągniecia w nauce oraz konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych - Adrian Mazik; za osiągniecia w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych -Aniela Gworys; za osiągniecia w konkursach przedmiotowych - Anna Świerzy, Emilia Siedlak; za osiągniecia w sporcie - Kacper Kuc, Olaf Grzyb, Jakub Krawczyk, Adam Jeziorski; za osiągniecia artystyczne - Jakub Olczyk, Laura Pakuła, Filip Szkutnik, Wiktoria Wiatr, Wiktoria Pietrzyca, Szymon Kałuża,Maciej Cieślak.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyróżniono za osiągnięcia w nauce - Karolina Jeziorska; za osiągnięcia artystyczne i sportowe -Marta Kotynia; za osiągnięcia w sporcie - Paulina Hadaś, Wiktoria Ostrycharz, Ewelina Dziubała.

W niedzielę mieszkańcygminy licznie zgromadzili się przy Urzędzie Gminy Lipie. Po przypięciu kotylionów, wykonanych specjalnie na tę okazję przez uczniów ZS-P w Lipiu, rozpoczął się przemarsz do kościoła parafialnego w Dankowie, gdzie odbyła się msza św. za Ojczyznę. W korowodzie niesiono obraz Matki Bożej Dankowskiej - w otoczeniu girlandy żywych kwiatów niesionych przez dzieci z SP w Rębielicach Szl., sztandary szkół oraz jednostek OSP, pięknie grała Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu, ale z pewnością bohaterką tego wyjątkowego marszu była ogromna, 100-metrowa, biało – czerwona flaga. To ona symbolicznie połączyła całą lokalną społeczność – młodych i starszych, pracowników i przedsiębiorców, świeckich i duchownych, ludzi o różnych charakterach, poglądach, zawodach.

Do tej symboliki nawiązał w czasie homilii ks. kanonik Henryk Dusza, który powiedział:Kiedy patrzyłem na tę wielką narodową flagę, niesioną zgodnie przez tak wielu ludzi, zobaczyłem w niej naszą Ojczyznę. Zobaczyłem jaka jest wspaniała w swej różnorodności, jak piękna waszym pięknem i silna waszym zgodnym działaniem. Jak bardzo potrzebuje każdego z nas, aby móc się rozwijać.

Dużą grupę uczestników korowodu stanowiły małe dzieci oraz uczniowie szkół w Lipiu i Rębielicach Szlacheckich. Wiele z nich niosło w rękach chorągiewki oraz baloniki, w których umieszczono karteczki z życzeniami dla Polski z okazji jej jubileuszu. Symboliczne złożenie życzeń Polsce polegało na wypuszczeniu w rozświetlone słońcem niebo białych i czerwonych baloników, co miało miejsce przy obelisku 800-lecia Dankowa. Tam też głos zabrała wójt gminy, Bożena Wieloch, która podziękowała mieszkańcom za tak liczny udział w gminno-parafialnych obchodach Święta Niepodległości, co stanowi dowód wielkiej miłości naszej społeczności lokalnej do Ojczyzny, jej historii i tradycji.      

Następnie przy dźwiękach orkiestry została złożona flaga, a wszyscy zgromadzeni przeszli do kościoła parafialnego w Dankowie, aby uczestniczyć w mszy św. w intencji Ojczyzny. O wyjątkowym charakterze tej eucharystii świadczy oprawa muzyczna chóru, a także fakt licznego zaangażowania osób świeckich w liturgię słowa oraz modlitwę powszechną. Niecodzienne i wzruszające było też wspólne wykonanie o godz. 12.00 czterech zwrotek hymnu państwowego, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy pod hasłem „Niepodległa, do hymnu!”

W Święto Niepodległości podczas nabożeństw zwykle odczytuje się znaną „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Piotra Skargi, natomiast w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, w dankowskim sanktuarium oprócz niej swoją modlitwę za Ojczyznę wypowiedział 13-letni Marcel Kazimierczak, uczeń ZS-P w Lipiu, laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”, zorganizowanego przez tygodnik katolicki „Niedziela”.

11 listopada to dzień, któremu patronuje św. Marcin. Z jego postacią wiąże się zwyczaj pieczenia rogali, które swym kształtem przypominają podkowę, według legendy zgubioną przez konia świętego biskupa, a w młodości - żołnierza. Do tej sympatycznej ludowej tradycji nawiązał ks. proboszcz i na zakończenie uroczystości poczęstował wszystkich jej uczestników rogalami.

Tegoroczne, dwudniowe obchody Narodowego Święta Niepodległości z pewnością na długo pozostaną w pamięci mieszkańców gminy Lipie.