w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Wyjątkowa rocznica ślubu

DSC 0254"Świadomy praw i obowiązków, wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe." Takie słowa 50 lata temu wypowiadali uczestnicy czwartkowej uroczystości – jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego, który przygotowany został dla par z terenu gminy Lipie przez tutejszy Urząd Stanu Cywilnego.  

Świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium w Dankowie, którą odprawił Ks. Kanonik Henryk Dusza. Zwracając się w homilii do wzruszonych Jubilatów, Ksiądz Proboszcz wyraził uznanie dla Jubilatów za wspólnie przeżyte 50 lat. Tym bardziej, że nie zawsze były one tylko szczęśliwe i radosne, bo czasami - jak to w życiu, musimy zmierzyć się z trudnościami i umieć się w nich nawzajem wspierać.   Zacni małżonkowie podczas mszy przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, odnawiając przyrzeczenia złożone 50 lat temu.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu, gdzie gości powitała Kie­rownik Urzędu Stanu Cywilnego – Ewa Brzózka. Następnie Wójt Gminy Lipie, Bożena Wieloch, w serdecznych słowach skierowanych do Jubilatów powiedziała: -Pięćdziesiąt lat temu węzłem małżeńskim związali się dziewczyna i chłopak. Młodzi, zakochani, szczęśliwi. Dziś jesteście dojrzali, mądrzejsi o wszystkie życiowe doświadczenia i wiedzę zdobytą w trudnej szkole życia. Ale w głębi serca nadal jesteście parą zakochanych sprzed lat. Gdy patrzę na Was, na błysk w Waszych oczach, widzę tych młodych ludzi, którzy pół wieku lat temu zdecydowali się iść wspólną drogą. We współczesnym, szybko zmieniającym się świecie coraz trudniej o wartości takie jak stałość, wierność, niezmienność. Ale Wasze długoletnie związki zaprzeczają tej regule. To Wy jesteście przykładem trwałości prawdziwego uczucia, pomyślnie przechodzącego próbę czasu. Dziś Wasze małżeństwa mogą być wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń. Życzę, byście idąc dalej wspólną drogą, smutki dzielili na pół, a radość pomnażali. Abyście byli dla siebie wsparciem i pomocą w trudnych chwilach. Niech Wasze uczucie będzie tak mocne, jak 50 lat temu i zaowocuje kolejnymi wspólnymi rocznicami.

Pary małżeńskie, które przeżyły ze sobą 50 lat, na mocy ustawy z dnia 16.10.1992 r. o orderach i odznaczeniach otrzymują, nadawany przez Prezydenta RP,Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. I takie właśnie, polskie cywilne odznaczenia państwowe,przyznano:

Halinie i Lucjanowi Bebłotom  

Krystynie i Stefanowi Bogatkom             

Joannie i Aleksandrowi Brzęczkom

Teresie i Józefowi Ceglarkom

Krystynie i Franciszkowi Chwiłom

Teresie i Stanisławowi Dmytrykiwom

Marii i Zenonowi Dulewskim

Janinie i Leszkowi Dzikowskim

Joannie i Marianowi Dziubałom

Józefie i Marianowi Golmento

Marii i Czesławowi Grądysom

Reginie i Henrykowi Grzelińskim

Mariannie i Stefanowi Gulkom

Cecylii i Marianowi Hadasiom

Zofii i Józefowi Heltom

Marii i Marianowi Hepnerom

Ewie i Stefanowi Janasiakom

Alfredzie i Janowi Janeczkom

Katarzynie i Romanowi Kasprzakom

Stanisławie i Tadeuszowi Kasprzakom

Zenonie i Henrykowi Kistelom

Zenonie i Ryszardowi Kłosakom

Annie i Ryszardowi Knysakom

Janinie i Janowi Kostrzewom

Krystynie i Janowi Kowalikom

Zenonie i Czesławowi Krawczykom

Janinie i Tadeuszowi Krzemińskim

Irenie i Jakubowi Ladrom

Helenie i Henrykowi Małoszycom

Zofii i Piotrowi Niezgodom

Lucynie i Andrzejowi Pąchalskim

Mariannie i Zygmuntowi Przygodom

Mariannie i Józefowi Radkom

Halinie i Stanisławowi Sikorom

Helenie i Edwardowi Słoninom

Pary obchodzące złote gody obdarowano również kwiatami, okolicznościowymi wazonami z pamiątkowym grawerem oraz dyplomami. Dalszą cześć uroczystości uświetniły występy sekcji wokalnej GOK w Lipiu. Był również wspólny toast, i poczęstunek. Wykonano pamiątkowe fotografie, które w formie albumu otrzyma każda para ju­bilatów.