w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 11listopada2016 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Obchody Święta Niepodległości

DSC06634

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. W tym dniu 1918 roku zakończyła się I wojna światowa i Polska po 123 latach niewoli Polska stała się samodzielnym oraz niepodległym państwem. Jakiej siły ducha i odwagi potrzeba, aby zachować polskość niszczoną dzień po dniu przez zaborców, wiedzą tylko ci, którzy jej bronili ryzykując i oddając za Polskę własne życie. Od 2011 roku corocznie organizujemy gminne obchody Święta Niepodległości, podczas których wspólnie przeżywamy to wielkie narodowe święto. W związku z 750 rocznicą lokacji Parzymiech gminne uroczystości odbyły się w tej właśnie miejscowości. Podobnie jak w latach ubiegłych miały bogatą i podniosłą oprawę. Współorganizatorem obchodów był ZS-P w Parzymiechach.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego przez chór Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu głos zabrała Wójt Gminy Lipie, Bożena Wieloch, która zwracając się do zebranych powiedziała:11 listopada, choć przypada na jesienną porę roku, jest dniem niezwykle radosnym w kalendarzu rocznic naszej Ojczyzny. Każdego roku w tym dniu świętujemy symboliczną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Symboliczna to data, gdyż przecież nasz kraj nie powrócił z dnia na dzień mapę Europy (...) Dziś po 98 latach chylimy czoła przed bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy 4 pokoleniom Polaków walczących o wolność naszej ojczyzny, bo „naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszych i nie ma prawa do przyszłości”.

Dziś zaangażowanie patriotyczne nie wymaga od nas poświęcenia, ofiary krwi czy dokonywania dramatycznych wyborów pomiędzy życiem prywatnym a służbą Ojczyźnie. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny i że nie jest aktualny we współczesnym świecie. Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny, jest naszym obowiązkiem, który z szacunkiem i chlubą powinniśmy realizować. Patriotyzm XXI wieku to m.in. codzienna, sumiennie i dobrze wykonywana praca, to przyzwoite codzienne życie, to znajomość historii i szacunek dla narodowych symboli. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę nam wszystkim satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie zarówno całego kraju, jak i lokalnych wspólnot.

Obchody Święta Niepodległości uświetnił występ zespołu śpiewaczego Czeremcha z Parzymiech, który zaprezentował publiczności cztery utwory patriotyczne:Piękna nasza Polska cała”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Cztery córki miał młynarz” oraz „Nie żałujcie serca dziewczyny”. Wcześniej jednak pani Izabela Konc, radna z Parzymiech a zarazem opiekun artystyczny zespołu, przypominała najważniejsze fakty z powojennej historii tej miejscowości. W części artystycznej zaprezentowała się również Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu pod batutą pana Łukasza Kędziory oraz młodzież ZS-P w Parzymiechach.

W drugiej części uroczystości nastąpiło uroczyste wręczenie wyróżnień Wójta Gminy Lipie, które są wyrazem uznania dla osób i instytucji za ich wyjątkową aktywność społeczną na rzecz gminy Lipie oraz za promocję gminy poza jej granicami. Podczas piątkowej uroczystości przyznano także dwa wyróżnienia specjalne.

W kategorii AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA wyróżnienia otrzymali: koordynatorzy Organizacji Światowych Dni Młodzieży w Gminie Lipie: pani Aleksandra Pawełoszek-nauczyciel ZS-P w Lipiu, ks. dr Jacek Marciniec – proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Lindowie, ks. Mirosław Chrzęstek – wikariusz parafii p.w. św. Stanisława BM w Dankowie; organizatorzy Obchodów 750-lecia powstania wsi Rębielice Szlacheckie:Szkoła Podstawowa w Rębielicach Szlacheckich, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Rębielicach Szlacheckich, Parafia p.w. św. Stanisława BM w Dankowie oraz pan Andrzej Cer oraz organizatorzy obchodów 750-lecia powstania Parzymiech: ZS-P w Parzymiechach, Rada Rodziców ZS-P w Parzymiechach, sołectwo Parzymiechy, Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Parzymiechach, zespół śpiewaczy Czeremcha, Jednostka OSP Parzymiechy.

W tej samej kategorii wyróżnienia przyznano druhom strażakom. Za wieloletnią służbę strażacką wyróżnienia otrzymali druhowie seniorzy OSP gminy Lipie: pan Józef Warzycha z OSP Lipie, panowie Franciszek Korpal i Mieczysław Skalec z OSP Lindów oraz pan Władysław Szczepaniak z OSP OSP Rębielice Szlacheckie. Za działalność społeczną dla dobra mieszkańców gminy Lipie nagrodzono także wielopokoleniowe rodziny strażackie:Płucienników z Dankowa, Jackiewiczów z Rębielic Szlacheckich, Pyrgiel z Szyszkowa oraz Szlązaków z Albertowa. Za szczególną aktywność społeczną na rzecz mieszkańców gminy Lipie wyróżnienia otrzymali druhowie: Karol Węzik z OSP Lipie oraz Mariusz Patocki z OSP Szyszków.

W kategorii PROMOCJA GMINY wyróżnieni w tym roku zostali: organizatorzy Jesiennego Trzeźwościowego Biegu im. red. Tomasza Hopfera –panowie: Andrzej Wieloch, Witold Pawłowski, Michał Mikołajczyk oraz Marcin Krystek. Wyróżnienie Wójta otrzymał także pan Ireneusz Szymocha – za sukcesy sportowe, dzięki którym o gminie Lipie mówią w całej Polsce. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała również Gminna Rada KGW, której przedstawicielki, panie: Alicja Podgórska – Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, Sabina Heluszka z KGW Albertów, Iwona Głąb, Maria Dobosz, Małgorzata Kilan-Knop, Stanisława Kilan, Jadwi­ga Pomian oraz Beata Zmorek z KGW Danków, Maria Gworys i Teresa Rysz­czyk z KGW Kleśniska, Monika Mirow­ska z KGW Parzymiechy, Kinga Bernaś z KGW Wapiennik oraz Teresa Podrucz­na z KGW Zimnowodaprzygo­towały przepiękny wieniec dożynko­wy i reprezentowały gminę Lipie na dożynkach województwa śląskiego oraz na dożynkach prezydenckich w Spale.

W tym roku wręczono także WYRÓŻNIENIE SPECJALNE. Otrzymał je Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu za przecieranie szlaków w programie Erasmus + oraz pan Andrzej Cer za osiągniecia dydaktyczne w dziedzinie popularyzacji wiedzy historycznej.

Podczas uroczystości, po występie chóru Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu, działającego pod kierunkiem pana Rafała Krawczyka, wręczono stypendia Wójta Gminy Lipie. Otrzymali je uczniowie, którzy w roku szkolnym 2015/2016 wyróżnili się osiągnięciami w nauce oraz konkursach przedmiotowych i artystycznych, a także sporcie. O stypendium za wyniki w nauce mogli ubiegać się uczniowie klas szóstych szkół podstawowych, trzecich gimnazjalnych i maturalnych, którzy: uzyskali co najmniej 85 procent maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania na sprawdzianach i egzaminach, zorganizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w roku szkolnym 2015/2016, w tym matury na jednym poziomie rozszerzonym; średnią ocen minimum 5,2 w szkole podstawowej i gimnazjum oraz 5,0 w szkole maturalnej oraz wzorową lub bardzo dobrą ocenę z zachowania. Do ubiegania się o stypendium za osiągnięcia w konkursach i olimpiadach oraz za osiągnięcia sportowe uprawnieni byli uczniowie- laureaci konkursów przedmiotowych lub zdobywcy minimum III miejsca w konkursach przedmiotowych i artystycznych na szczeblu co najmniej wojewódzkim bądź zdobywcy minimum III miejsca w klasyfikacji indywidualnej w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim lub odnieśli minimum 2 osiągnięcia, w tym I, II, III miejsce w klasyfikacji drużynowej na szczeblu powiatowym w zawodach organizowanych przez SZS lub LZS.

W kategorii szkół podstawowych stypendium otrzymali: Patrycja Praska, Kacper Kuc; Szymon Kałuża, Anna Świerzy, Anita Sitek, Emilia Siedlak, Adam Jeziorski, Piotr Świerzy, Sylwia Tasarz, Martyna Kulejewska , Lena Krzejszczak, Weronika Żołnowska , Wiktoria Wester, Tomasz Płomiński, Kinga Knop, Mateusz Jabłonka, Martyna Kamińska, Emilia Słomian, Maciej Cieślak, Szymon Zdunek, Wiktoria Szopa, Igor Kielan, Jakub Olczyk, Artur Cisowski, Jan Cer, Maria Cer oraz Patryk Grzyb.

W kategorii gimnazjum stypendia otrzymali: Świtała Cezary, Bebłot Weronika, Wieczorek Mateusz, Adrian Mazik, Tomasz Szlązak, Katarzyna Szczepaniak, Damian Kowalik, Natalia Pietrzak, Aleksandra Zdunek, Kinga Gmyrek, Bartosz Helt, Natalia Kilan, Martyna Schwałkowska, Weronika Bąk, Katarzyna Matyszczak, Wojciech Kilan, Przemysław Szymocha, Paulina Hadaś, Wiktoria Ostrycharz, Ewelina Dziubała, Adrianna Krystek, Kinga Pawłowska, Aleksandra Sajecka, Amelia Mazurek, Więdłocha Przemysław.

W kategorii szkół maturalnych za wyniki w nauce stypendium otrzymała Kornelia Kuc, a za osiągnięcia w konkursach Maciej Cer.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ( fot. Witold Cyprych )

{gallery}11listopada2016{/gallery}