w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów spotkanieBuzek oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Profesor Jerzy Buzek z wizytą w Lipiu

dsc04993

W piątek 7 listopada 2014 r. mieszkańcy gminy Lipie mieli wyjątkową okazję wziąć udział w zorganizowanym przez Urząd Gminy spotkaniu z prof. Jerzym Buzkiem, premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2001 i byłym przewodniczącym, a obecnie posłem Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie miało miejsce w ZS-P w Lipiu i składało się z dwóch części. Na początku pani wójt w imieniu mieszkańców, przedstawiła najważniejsze dla lokalnej społeczności zadania, które zamierza realizować w najbliższym czasie z wykorzystaniem środków unijnych. Należą do nich: budowa zbiornika retencyjnego w Dankowie, dalsza wymiana rur azbestowo – cementowych, rozbudowa sieci kanalizacyjnej oraz rozwój turystyki. Pani wójt pytała również o szanse powstania strefy ekonomicznej w naszym regionie, podkreślając jej znaczenie dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i poprawy sytuacji na rynku pracy.

W drugiej części spotkania profesor J. Buzek odniósł się do przedstawionych przez p. wójt zagadnień. Wyraził wielkie uznanie dla naszej gminy, która w okresie ostatnich 4 lat zdołała pozyskać na różnego rodzaju projekty i inwestycje blisko 16 mln zł. środków zewnętrznych. Zachęcił też władze samorządowe do dalszych starań o nowe środki unijne, które pozwolą kontynuować jej dynamiczny rozwój. Rolniczy charakter naszych terenów oraz wspaniałe warunki do uprawiania turystyki proponował wykorzystać nie tylko do produkcji rolnej, ale także do tworzenia niewielkich rodzinnych przedsiębiorstw, świadczących na przykład usługi dla turystów. Podkreślił ogromny potencjał terenów wiejskich w zakresie rozwoju przedsiębiorczości niezwiązanej z produkcją rolną, na co w następnej perspektywie budżetowej przewidziane są znaczące środki finansowe. Zapewnił, że po zatwierdzeniu w Brukseli zasad wydatkowania pieniędzy w latach 2014 – 2020, a nastąpi to przypuszczalnie do końca bieżącego roku, zostaną uruchomione nowe środki unijne i będzie można składać wnioski o dofinansowanie.

Dużą część swej wypowiedzi prof. J. Buzek poświęcił budowie zbiornika retencyjnego w Dankowie. Interesował się tym tematem nie tylko od strony technicznej i finansowej. Ważne było dla niego, że w związku z budową zalewu nie trzeba nikogo wysiedlać z terenów zalewowych Liswarty, a także zachowanie podstawowych standardów ochrony środowiska. Na koniec zobowiązał się do wsparcia starań gminy w zakresie realizacji tej inwestycji.

Prof. J. Buzek szybko pozyskał sympatię zgromadzonych na sali mieszkańców gminy Lipie, w tym młodzieży szkolnej. Ujął wszystkich swoją bezpośredniością, uśmiechem oraz indywidualnym podejściem do każdego uczestnika spotkania. Po zakończeniu oficjalnej części witał się osobiście z przybyłymi, starał się zamienić z każdym choćby kilka słów, chętnie pozował do wspólnych zdjęć. - „Powiat kłobucki jest chyba najczęściej odwiedzanym przeze mnie powiatem w województwie śląskim. Dobrze się tu czuję i z pewnością jeszcze do was wrócę” – powiedział żegnając się z uczestnikami spotkania profesor Jerzy Buzek. Panie Profesorze, trzymamy za słowo!

{gallery}spotkanieBuzek{/gallery}