w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów rozpoczecierokuSZ2014ZSPL oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wielkie otwarcie dla najmłodszych

DSC03828Początek nowego roku szkolnego zawsze jest dla młodych ludzi wielkim świętem, ale tegoroczny 1 września na długo pozostanie szczególnie w pamięci przedszkolaków z ZS-P w Lipiu, którzy właśnie tego dnia wprowadzili się do swojej nowej siedziby w budynku przy ulicy Częstochowskiej 31.

Choć trudno w to uwierzyć, na przedszkole z prawdziwego zdarzenia mieszkańcy Lipia czekali aż 66 lat! Historia tej placówki datuje się bowiem od 1948 roku, kiedy to przedszkole mieściło się w dawnym dworku, należącym przed wojną do rodziny Steinhagenów. W 1973 roku, na 7 lat, zostało przeniesione do mieszkania wynajmowanego od państwa Kluszczyńskich, by w końcu, w 1980 roku trafić do budynku…leśniczówki przy obecnej ulicy Parkowej. Nietrudno zauważyć, że zawsze były to budynki adaptowane, ciasne i mało funkcjonalne. Dopiero teraz, po 34 latach, najmłodsi mieszkańcy Lipia otrzymali do swojej dyspozycji nowoczesną, przestronną, a przede wszystkim w pełni przystosowaną do ich potrzeb, placówkę, w której od najmłodszych lat będą mogli twórczo rozwijać swoje predyspozycje i talenty.

Witając zaproszonych gości, w osobach Wójt, Bożeny Wieloch, przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia, Teresy Podrucznej, wiceprzewodniczącej Rady Gminy Lipie, Alicji Podgórskiej, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Ludwika Cieślińskiego, sołtysa Lipia, Jacka Majchrzaka oraz proboszcza, ks. Henryka Duszy, dyrektor ZS-P w Lipiu, Olga Michalak, powiedziała: -To wyjątkowy i wielki dzień nie tylko dla naszej społeczności szkolnej, ale również dla całego lokalnego środowiska. Mógł on stać się naszym udziałem przede wszystkim dzięki ogromnej determinacji i niezachwianej wierze pani Wójt. Ale nowe, piękne przedszkole to zasługa wielu ludzi. Radnych, podejmujących decydujące uchwały, mieszkańców Lipia, którzy przeznaczyli swój fundusz sołecki na ten cel. Osadzonych z Oddziału Zewnętrznego ZK w Wąsoszu, którzy okazali nieocenioną pomoc przy remoncie i przeprowadzce. Wszystkim im za to serdecznie dziękuję.

Wójt, Bożena Wieloch, wyraziła nadzieję, że dzięki lepszym warunkom oraz zajęciom prowadzonym w nowoczesnej, innowacyjnej formie, dzieci jeszcze chętniej będą przychodziły do przedszkola, a nowe sale posłużą im do ciekawych zabaw, w trakcie których będą mogły spełniać wszystkie swoje marzenia, a w przyszłości osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez przewodniczącą Rady Gminy Lipie, Henrykę Siejka, Wójt, Bożenę Wieloch, dyrektor ZS-P, Olgę Michalak oraz sołtysa Jacka Majchrzaka i poświęceniu, którego dokonał ks. H. Dusza, dzieci, ich rodzice oraz licznie zgromadzeni goście znaleźli się w nowym przedszkolu.

Pierwsze wrażenie wielu osób było takie, jakby ktoś za sprawą czarodziejskiej różdżki przeniósł ich w cudowny świat baśni, tak dobrze znanych nam z dzieciństwa. Bo oto ze ścian korytarza uśmiechały się do wchodzących błękitnookie królewny, dobre wróżki i krasnoludki w swych charakterystycznych czerwonych kubraczkach. Obok nich, pod wysokim drzewem siedział Kubuś Puchatek, pochłonięty bez reszty wylizywaniem z pełnej po brzegi baryłeczki swojego ukochanego „co nieco”. Po Stumilowym lesie, jakby nigdy nic, biegały sarenki, a w powietrzu unosiły się motylki delikatne niczym poranna mgiełka. Wszystko to za sprawą malarki, Justyny Wręczyckiej, kiedyś uczennicy lipskiego gimnazjum, która wykonała te przepiękne freski.

Bogato zdobione, postaciami sympatycznych zwierzątek, są także meble w trzech salach przedszkolnych. Zostały zakupione, podobnie jak tablica interaktywna, laptop, mały teatrzyk kukiełkowy, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizowanego od października 2013 r. projektu „Twórczy przedszkolak w gminie Lipie”.

Każda sala ma do swojej wyłącznej dyspozycji dostosowane do wieku dzieci toalety i umywalki. Również stołówka została wyposażona w meble dla młodszych dzieci. Na korytarzach przedszkola znajdują się estetyczne szafki na ubrania i obuwie. Każdą z nich wyraźnie podpisano i zaopatrzono w woreczek na strój sportowy. Na jednej ze ścian korytarza oraz na parapetach okien dumni rodzice mogą podziwiać prace plastyczne wykonane przez ich pociechy.

Spore zainteresowanie odwiedzających po raz pierwszy przedszkole wzbudził stół tenisowy, również dopasowany rozmiarami do wzrostu i możliwości przedszkolaka. Warto w tym miejscu dodać, że lipskie przedszkole realizuje aż trzy innowacje pedagogiczne, dwie sportowe z mini piłki nożnej i mini tenisa stołowego oraz jedną rozwijającą kreatywne myślenie, jaką z całą pewnością jest trochę już dzisiaj zapomniana „królewska gra”, czyli szachy. Dzięki realizacji tego typu nowoczesnych programów, dzieci będą rozwijały wyobraźnię i budowały poczucie własnej wartości.

Wychowanie przedszkolne to zaledwie początek edukacyjnej drogi człowieka. Ale tylko wtedy dysponuje on tak wielkim potencjałem uczenia się przez zabawę. Już nigdy więcej nasz umysł nie będzie tak chłonny jak w wieku przedszkolnym. Dlatego należy stworzyć przedszkolakom jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy. Jak jest to ważne, niech świadczy pełna głębokiej mądrości refleksja amerykańskiego pisarza Roberta Fulghu: „Wszystkiego, co naprawdę muszę wiedzieć, o tym jak żyć, co robić i jak się w życiu odnaleźć, nauczyłem się w przedszkolu. Mądrość nie znajdowała się na szczycie akademickiej góry, ale tam, przy piaskownicy w przedszkolu.”

{gallery}rozpoczecierokuSZ2014ZSPL{/gallery}