w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
Oficjalny serwis Gminy Lipie
PDF Drukuj Email

67 rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku, w stolicy o 17.00 wybiła godzina "W" - rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Było ostatnim z Wielkich Powstań, które wytyczyło drogę do dalszej walki o byt narodowy. Trwający 63 dni heroiczny zryw wyzwoleńczy pokazał światu, że Polacy nigdy nie utracili ducha walki i za wszelką cenę pragnęli odzyskać wolność. Powstanie Warszawskie to wystąpienie przeciwko totalitaryzmowi, przeciwko wizji świata nakreślonej przez Hitlera i Stalina.

Chyląc głowy przed bohaterstwem Tych, którzy idąc w bój o Wolną Polskę gotowi byli rzucić na stos swój życia los, zwracam się do Wszystkich Mieszkańców Naszej Gminy – gdy 1 sierpnia o godz. 17, syreny przypomną godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego, przystańmy i odłóżmy codzienne sprawy, by minutą ciszy i zadumy uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność naszej Ojczyzny.

Wójt Gminy Lipie

Bożena Wieloch

 
PDF Drukuj Email

W dniu 22 lipca Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał oględzin zabytkowego parku w Parzymiechach. Celem oględzin było określenie możliwości wykonania ogrodzenia i bram dla oddzielenia Ośrodka Terapii Uzależnień od części parkowej, którą Urząd Marszałkowski, na wniosek Wójta Bożeny Wieloch, chce oddać w użytkowanie Gminie, a tym samym jej mieszkańcom.

W spotkaniu uczestniczyli: Włodzimierz Sikora z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Wójt Gminy Lipie Bożena Wieloch, Dyrektor Ośrodka Terapii Uzależnień w Przymiechach Marek Grzyb, radny Gminy Lipie Piotr Woźniak oraz pracownicy Urzędu Gminy Lipie i Ośrodka Terapii Uzależnień.

W porozumieniu z Konserwatorem uzgodniono wstępnie trzy możliwe wersje przebiegu ogrodzenia (szczegóły na załączonej mapce). Wyznaczono także możliwe lokalizacje bram. Dokładne koncepcje oddzielenia części parkowej przygotuje Gmina. Zgodnie z ustaleniami ogrodzenie powinno być ażurowe, mało widoczne, lekkie, bez podmurówki, o wysokości ok. 1,5m, z możliwością posadzenia pnączy w uzasadnionych miejscach. Konserwator podkreślił, że ogrodzenie nie może spowodować usunięcia drzew i krzewów, poza przypadkami samosiewów i niewłaściwych nasadzeń.

Park w Parzymiechach może być strategicznym elementem strategii rozwoju Gminy, Powiatu oraz Lokalnej Grupy Działania. Jak już pisaliśmy wielokrotnie, malowniczy park o bogatej historii, z licznymi pomnikami przyrody, stawami i ścieżkami spacerowymi po wydzieleniu będzie służyć mieszkańcom i turystom jako miejsce rodzinnych spacerów, aktywnego wypoczynku, poznawania historii i przyrody. Stanie się miejscem organizacji imprez plenerowych i sportowych.

 
PDF Drukuj Email

Ostrzeżenie meteorologiczne

 

Komunikat z dnia 22.07.2011 r

 
PDF Drukuj Email
cos

Zaproszenie na I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który odbędzie się w Katowicach, w dniach 6-7 października 2011 roku. Organizatorami Kongresu, wraz z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach są Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

 

zap

 
PDF Drukuj Email

WÓJT GMINY LIPIE  

ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych  

w zakresie upowszechniania  

kultury fizycznej i sportu. 

Zakres realizacji zadań z upowszechniania kultury fizycznej i sportu obejmuje: 

Organizację imprezy sportowej :

XXXIII Bieg Jesienny im. Tomasza Hopfera w Parzymiechach  

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Spotkanie z mieszkańcami Parzymiech

DSC06084

Możliwość przekazania przez Urząd Marszałkowski parku na zasadzie umowy użyczenia oraz wykup mieszkań hotelu pracowniczego Ośrodka Terapii Uzależnień - to główne tematy spotkania, które odbyło się 20 lipca w sali OSP w Parzymiechach.

W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczyli zaproszeni przez Wójta Bożenę Wieloch: Członek Zarządu Województwa Śląskiego - Aleksandra Banasiak, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki wodno - ściekowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Witold Klimza, Naczelnik Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki Starostwa Powiatowego w Kłobucku Małgorzata Krupa, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Pilśniak oraz Radni Gminy Lipie.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 następna > ostatnia >>

Strona 672 z 681